PENGUNJUNG HARI INI

Sunday, 28 September 2014

RPH TEKNOLOGI DALAM PEMBELAJARAN

memandangkan ramai dalam kalangan kita yang mcm blur je nak buat RPH untuk subjek teknologi, jadi kami pun nak kongsi la RPH kami yang tak lerr seberapa nie..selamat menjamu RPH!!!!
RANCANGAN PELAJARAN BAHASA MALAYSIA TAHUN TIGA
Tarikh                          : 7 Ogos 2014
Hari                             :  Khamis
Masa                           :  11.00 – 11.30 pagi
Kelas                           :  3 Cerdik
Bil. Murid                     :  30  orang
Mata Pelajaran            :  Bahasa Malaysia
Tema                           :  Pertanian dan Penternakan
Tajuk                           :  Kebun Sayur-sayuran


FOKUS UTAMA
Standard Kandungan

2.3
Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancer, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran

2.3.1
Membaca kuat ayat tunggal dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

OBJEKTIF
PADA AKHIR PENGAJARAN, MURID DAPAT:
i.              Murid dapat mengeja dan menyebut sekurang-kurangnya tiga daripada enam jenis sayur-sayuran.
ii.             Murid dapat membaca ayat tunggal secara mekanis.
PENGISIAN KURIKULUM/
EMK
i.   Ilmu : Pendidikan alam sekitar, TMK, Sains dan Teknologi.
ii.  Nilai : Berdikari, kerajinan, kerjasama, keberanian, kesyukuran
iii. KBT : Kemahiran Berfikir- kritis, mengecam, verbal linguistik, menjanakan idea, konstruktivisme (mengembangkan idea)
SISTEM BAHASA
i.              Sintaksis (ayat tunggal)
ii.             Sebutan dan intonasi
iii.            Kosa kata

MEDIA
ICT, lembaran kerja, kad gambar, kad perkataan







LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set induksi
(2 minit)
Nyatakan jenis makanan berkhasiat yang anda tahu?
Rounded Rectangle: Sayur-sayuran
Buah-buahan

1.    Guru bertanya kepada murid mengenai jenis makanan yang berkhasiat.
2.    Murid memberikan contoh makanan berkhasiat.
3.    Guru mengaitkan set induksi dengan topik yang ingin diajar.

KBT  :
- Kritis
- Kemahiran Lisan
Ilmu:
-Pendidikan Alam Sekitar
-Sains
Nilai :
- Keberanian
-Kerjasama
Langkah 1
(5 minit)

1.    Murid ditayangkan video klip lagu bertajuk “Kebun Sayur”.
2.    Guru menunjukkan gaya yang perlu dilakukan ketika menyanyikan lagu tersebut.
3.    Murid dikehendaki menyanyikan lagu tersebut dengan penuh semangat dan juga gaya.
BBB :
-video
KBT :
-       Kreatif
-       Kemahiran lisan
-       Kecerdasan pelbagai
-       Didik hibur
Ilmu :
-       TMK
-       Sains
-       Muzik
Nilai:
-       Keberanian
-       Keyakinan

LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Langkah 2
(7 minit)
Rounded Rectangle: Tomato 
Kobis
Sawi
Kangkung 

Pelajar mengeja dan menyebut nama sayur-sayuran yang ditunjukkan.
1.    Murid ditunjukkan kad gambar dan kad perkataan sayur-sayuran.
2.    Guru membimbing pelajar mengeja dan menyebut nama sayur-sayuran.
3.    Pelajar mengeja dan menyebut nama sayur-sayuran.
BBB:
-Kad gambar
-kad perkaaan
KBT :
- Kreatif
Ilmu:
-Pendidikan alam sekitar
- Sains
Nilai :
-Berdikari
- keberanian
- kebersihan fizikal dan mental
Langkah 3
(7 minit)

1.    Guru melaksanakan latih tubi terhadap pelajar.
2.    Guru membimbing murid menuturkan ayat secara mekanis dengan sebutan yang betul dan jelas.
3.    Murid diminta membaca kuat ayat yang terdapat latih tubi yang diberi.
4.    Murid diminta memilih ayat yang sesuai berdasarkan gambar yang diberi.

BBB :

Lembaran kerja
KBT :
-       Kritis
Ilmu :
-       Pendidikan alam sekitar
Nilai :
-       Keberanian
-       Kerjasama
-       Kebebasan


Langkah 4
(5 minit)

1.    Murid ditayangkan teks bertajuk “ Kebun Datuk Mei Ling”.
2.    Guru membimbing pelajar untuk membaca teks tersebut.
3.    Murid membaca kuat teks tersebut secara berkumpulan dengan intonasi dan sebutan yang jelas.

BBB :
-       Teks bertajuk “ Kebun Datuk Mei Ling”
KBT:
-       Kreatif
Ilmu :
-       Pendidikan alam sekitar
Nilai :
-       Kerjasama
Kerajinan

Penutup
(4 minit)

1.    Guru melaksanakan aktiviti “ Siapa cepat Dia dapat”.
2.    Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.
3.    Murid diberikan soalan atau kuiz.
4.    Guru menyemak jawapan pelajar setelah selesai kuiz dan menentukan siapakah pemenangnya.



KBT:
-       Kritis
Ilmu :
-       sains
Nilai :
-       Kerjasama
-       Keberanian




Refleksi :